Εκπαιδευτικά βίντεο

Μαζική εισαγωγή μαθητών από το myschool
Εισαγωγή απουσιών στο myschool
Σύντομη παρουσίαση - Highlights

Σύντομος οδηγός χρήσης

Helpdesk

Για τυχόν προβλήματα επικοινωνήστε στο email: eapousies@sch.gr

Διευκρινίσεις σχετικά με το myschool

Το σύστημα eApousies είναι ανεξάρτητο από το myschool και τα δύο συστήματα ΔΕΝ συγχρονίζονται αυτόματα.

Οι απουσίες που καταγράφονται στο eApousies καταχωρούνται στο myschool μόνο με τη γνωστή διαδικασία:

1. Εξαγωγή αρχείου excel από το eApousies
  2. Εισάγωγη στο myschool
  3. .

Οι διορθώσεις των απουσίών προτείνεται να γίνονται στο eApousies και έπειτα να καταχωρούνται στο myschool με την παραπάνω διαδικασία. Αν έχουν γίνει διορθώσεις απουσιών χειροκίνητα στο mySchool, τότε με την παραπάνω διαδικασία οι διορθώσεις αυτές θα χαθούν. Για να μην χαθούν, πρέπει να διορθωθούν χειροκίνητα και στο eApousies!

ΠΡΟΣΟΧΗ! Στην περίπτωση που έχετε ήδη καταχωρήσει excel στο myschool για συγκεκριμένη ημέρα, και θέλετε να μηδενίσετε τις απουσίες μαθητή/ών για την ημέρα αυτή, τότε θα πρέπει να το κάνετε ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ συστήματα χειροκίνητα (όχι με excel), καθώς το myschool δεν υποστηρίζει διαγραφή απουσιών (δεν δέχεται από το excel μηδενικές τιμές).

Για τους παραπάνω λόγους, το eApousies θα σας προειδοποιεί αν προσπαθήσετε να εξάγετε σε excel απουσίες για ημέρες που έχουν ήδη εξαχθεί. Για να προχωρήσετε θα πρέπει να επιλέξετε «καταλαβαίνω τους κινδύνους».

Σχετικά με την εφαρμογή

eApousies

Ολοκληρωμένο σύστημα καταγραφής και διαχείρισης απουσιών για σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Παταρίδης Γεώργιος
Project manager / Systems administrator

Εμπνευστής της ιδέας και της αρχιτεκτονικής της εφαρμογής. Υπεύθυνος για το σχεδιασμό και την εγκατάστασή της. Συντονιστής της ομάδας.

Λέων Προκόπης
Mobile app engineer

Υπεύθυνος για την υλοποίηση της mobile εφαρμογής για android.

Βελέντζας Αλέξανδρος
Full stack web developer

Υπεύθυνος για την web υλοποίηση του διαχειριστικού της εφαρμογής σε laravel.